Samsun'da YKS'ye girecek öğrencilere otobüs ve tramvaylar bedava

Samsun'da YKS'ye girecek öğrencilere otobüs ve tramvaylar bedava

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki tüm toplu taşıma araçları, 15-16 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek öğrencilere, ücretsiz hizmet verecek.

GÜNDEM - 12-06-2019 16:30

Konuyla ilgili Samsun Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sınav günleri sınav giriş belgesini gösteren adaylar için BŞB otobüsleri ve tramvay ücretsiz olacaktır. Sınava girecek adaylarımızın ve velilerin mümkün olduğunca toplu taşımayı tercih etmeleri sınav günü oluşabilecek trafik kargaşasının önüne geçilmesi açısından son derece önemli olacaktır" denildi.

Açıklamada ayrıca, sınava girecek öğrencilerin sınav günü sabah oturumlarında saat 10:00'dan sonra, Pazar günü öğleden sonraki oturumda ise 15:30 dan sonra binalara kesinlikle alınmayacakları ifade edildi. Adayların sınava girecekleri binaları en az iki gün önceden görmeleri vurgulanan açıklamada, "Farklı ilçelerde benzer isimlerde lise (örneğin Samsun İlkadım ilçesinde ve 19 Mayıs İlçesinde 19 Mayıs Anadolu Lisesi gibi) ya da ortaokullar (Atatürk Ortaokulu) olabilmektedir. Bu nedenle, adaylar hangi ilçedeki okulda sınava gireceğini Sınava Giriş Belgesindeki yazılı olan adres bilgilerini kontrol ederek kesinleştirmeli ve buna göre tedbirini almalıdır" ifadelerine yer verildi.

İşte valilik tarafından yapılan o açıklama;

"Milyonlarca lise son sınıf öğrencisinin üniversiteli olabilmek için hazırlandığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 15-16 Haziran 2019'da Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) Samsun ilimiz dâhil tüm Türkiye çapında gerçekleştirilecektir.

Tüm öğrenci ve veliler hayatlarını etkileyen bu sınav için sonsuz özveride bulunup yoğun emek harcamışlardır. Biz ÖSYM Samsun Sınav Koordinatörlüğü olarak, öğrenci ve velilerin yıllarca gösterdikleri bu özveri ve emeklerinin farkında olduğumuzdan; tüm bu çabaların heba olmaması için sınav günü yaşanabilecek bazı olumsuzluklara karşı dikkat edilmesi gereken hususları belirtmek isteriz.

Samsun ÖSYM Sınav Koordinasyon Kurulu, Ondokuz Mayıs üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç başkanlığında 10.06.2019 tarihinde toplanarak sınavlarla ilgili alınması gereken tedbirler görüşülmüştür.

ÖSYM sınav kuralı gereği geçerli kimlik ve sınav giriş belgesi bulunmayan adaylar kesinlikle binalara alınmayacaktır. Adayların sınav günü mutlaka geçerli kimlik kartı ve sınava giriş belgesini yanlarında bulundurmaları zorunludur. Adayların, fotoğraflarının bulunması gereken Sınava Giriş Belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler haricinde belgenin ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vesaire bulundurulmaması gerekmektedir.

Samsun ili ve ilçelerindeki tüm Nüfus Müdürlükleri sınav tarihlerinde, 15.06.2019 Cumartesi günü 07:00-17:00, 16.06.2019 Pazar günü ise 07:00-15:30 saatleri arasında açık olacaktır. Herhangi bir nedenle T.C. kimlik kartı bulunmayan veya kaybeden adaylar Nüfus Müdürlüklerinden fotoğraflı, imzalı ve mühürlü "Geçici Kimlik Belgesi"ni alabileceklerdir. Bu Geçici Kimlik Belgesi sınav için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. Ancak sürücü belgesi, öğrenci kimlik kartları, basın kartı, avukat kimliği, kurum kimlikleri, ikamet izni vb. belgeler sınav giriş belgesi olarak kabul edilmeyecektir.

Sınavda adaylar ve görevliler, şeffaf pet şişe içerisinde su haricinde ÖSYM'den resmi izin alınmamış ilaç, gıda ve her türlü cihazla sınava girişin yasak olduğu unutulmamalıdır.

Sınava girecek öğrencilerimizin sınav günü sabah oturumlarında saat 10:00'dan sonra, Pazar günü öğleden sonraki oturumda ise 15:30 dan sonra binalara kesinlikle alınmayacaklarını akıllarında bulundurması gerekmektedir.

Adayların sınava girecekleri binaları en az iki gün önceden görmeleri, sınav günü stres ve karmaşa yaşamamak için önem arz etmektedir. Farklı ilçelerde benzer isimlerde lise (örneğin Samsun İlkadım ilçesinde ve 19 Mayıs İlçesinde 19 Mayıs Anadolu Lisesi gibi) ya da ortaokullar (Atatürk Ortaokulu) olabilmektedir. Bu nedenle, adaylar hangi ilçedeki okulda sınava gireceğini Sınava Giriş Belgesindeki yazılı olan adres bilgilerini kontrol ederek kesinleştirmeli ve buna göre tedbirini almalıdır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit Kampüsü’nde sınava girecek adayların olası trafik yoğunluğunu hesaba katmalarını, sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınava girecekleri binada olacak şekilde yola çıkmaları önemle tavsiye edilmektedir. Samsun ÖSYM Sınav Koordinasyon Kurulunun aldığı karar gereği Samsun Büyükşehir Belediyesince sıklaştırılmış tramvay ve otobüs seferleri sabah saat 05.30’dan itibaren başlayacaktır. Sınav günleri sınav giriş belgesini gösteren adaylar için BŞB otobüsleri ve tramvay ücretsiz olacaktır. Sınava girecek adaylarımızın ve velilerin mümkün olduğunca toplu taşımayı tercih etmeleri sınav günü oluşabilecek trafik kargaşasının önüne geçilmesi açısından son derece önemli olacaktır.

ÖSYM Samsun Sınav Koordinatörlüğü olarak sınavlara katılacak tüm adaylara başarılar diliyoruz."

BAŞKAN DEMİR'DEN AÇIKLAMA:

Bu arada Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, "15 Haziran Cumartesi ve 16 Haziran Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sıvavı'na (YKS) girecek tüm öğrencilerimiz, 'Sınava Giriş Belgesi'ni göstermeleri halinde  SAMULAŞ'a ait tramvaylar ile Ring/Ekspres ve terminal otobüslerinden ücretsiz olarak faydalanabileceklerdir" diyerek öğrencilere başarı dileğinde bulundu.

SAMSUN HABER HATTI

DİĞER HABERLER
Samsun'da doğum günü kutlamasına hazırlanıyordu, kazada öldü

Samsun'da doğum günü kutlamasına hazırlanıyordu, kazada öldü

21-06-2019 - GÜNDEM

Samsun'da 'etekli şantaj' şüphelileri serbest

Samsun'da 'etekli şantaj' şüphelileri serbest

21-06-2019 - ASAYİŞ

Para dolu çantayı  çaldılar, peşlerine düşen polisle çatıştılar

Para dolu çantayı çaldılar, peşlerine düşen polisle çatıştılar

21-06-2019 - GENEL

Korkunç cinayetin detayları ortaya çıktı

Korkunç cinayetin detayları ortaya çıktı

21-06-2019 - GENEL

Trafikte makas atan sürücüye bin 2 TL ceza

Trafikte makas atan sürücüye bin 2 TL ceza

21-06-2019 - GENEL

Sele kapılan çocuk kayboldu

Sele kapılan çocuk kayboldu

21-06-2019 - GENEL

Başı ağrıyan çocuk hastane yolunda öldü

Başı ağrıyan çocuk hastane yolunda öldü

21-06-2019 - GENEL

Feci kaza: 3 yaralı

Feci kaza: 3 yaralı

21-06-2019 - GENEL

YÖK bu yılki üniversite kontenjanlarını duyurdu

YÖK bu yılki üniversite kontenjanlarını duyurdu

21-06-2019 - EĞİTİM

YSK, İstanbul seçiminde oy kullanamayacak seçmenleri açıkladı

YSK, İstanbul seçiminde oy kullanamayacak seçmenleri açıkladı

21-06-2019 - SİYASET