Prof. Dr. Ömer KURU
Prof. Dr. Ömer KURU
Giriş Tarihi : 11-06-2015 02:27

Erken yaşlarda bel ağrısına dikkat!

Ankilozan Spondilit (AS),(Yunanca Ankylos: Sert, katı; Spondylos, omurga)Kronik, ağrılı, yangısal (enflamatuvar) bir artrit türü ve özbağışık bir hastalık. Kalıtsal olduğu bilinmekte olan hastalığın belirtilerinin ilk görüldüğü yaş ortalaması 23.

Ankilozan Spondilit erkeklerde kadınlara göre üç misli fazla görülen ve genellikle yirmili yaşlarda başlayıp bel ağrısıyla seyreden iltihaplı bir romatizmal hastalık.

Halk arasında iltihaplı omurga romatizması olarak bilinen bu hastalıkta ortalama tanı gecikmesi 8-10 yıl arasında değişebiliyor.

"Bugün belim çok ağrıyor! Yakınmasını 40 yaşın üzerindeki insanlardan duymak olağanken, bu söz yirmili yaşlarda genç bir insanın ağzından çıkıyorsa tanının Ankilozan Spondilit olabileceği kesinlikle unutulmamalı..

Bu hastalığın Türkiye'de görülme sıklığı %0.5 yani her 200 kişiden birinde Ankilozan spondilit görünüyor.

Şayet bir bel ağrısı 40 yaşından önce başlıyorsa, gece uykudan uyandırıyorsa, hareket etmekle düzelip istirahatle geçmiyorsa bel fıtığından önce mutlaka ankilozan spondilit akla gelmeli.

bu belirtiler tipik olarak bazen omurganın tamamına yayılım gösteriyor. Omurganın ortasında kronik ağrı ve sertlik olabiliyor. Bu ağrılar  bir ya da iki kalçaya, hatta uyluktan sarkoliak eklemler kadar yayılım gösterebiliyor.

Topuk ağrısı, eklemlerde şişlik, uyku bozukluğu, yorgunluk, sabah kalkınca tutukluk, göz iltihabı, sedef hastalığı, kilo kaybı, göğüs ağrısı (özellikle batıcı tipte), ateş ve gece terlemesi gibi ilave bulgular olabilir.

Ankilozan spondilit'in ilerleyici bir hastalık olmasından dolayı zaman içinde kamburlukla sonuçlanabiliyor.

Ankilozan spondilit'in neden başladığı tam olarak bilinmez. Ancak hastalıkta genetik yük oldukça fazladır. Hastaların %90'ından fazlasının kanında HLA-B27 denilen antijen (+) dır. Ailede ankilozan spondilit varsa 1. derecede akrabalarda bulunma olasılığı %20'dir.

Hastalığın tedavi edilebilirliğindeki başlıca şartı, erken tanıdır. Hastalık ne kadar erkenden tanınırsa o kadar başarılı bir şekilde tedavi edilir. Önemli olan deformiteler oluşmadan başlanan tedavidir. Tedavide fizyoterapi, egzersiz ve iltihap giderici ilaçlar kullanılır. Yeni çıkan biyolojik ajanlarla hastalığın seyrini değiştirmek, yaşam kalitesini artırmak ve deformiteleri önlemek mümkün hele gelmiştir.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA