Kağan  BAYRAKTAROĞLU
Kağan BAYRAKTAROĞLU
Giriş Tarihi : 25-01-2017 10:34
Güncelleme : 08-05-2019 02:29

'Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz...'

Birçok insan kişisel gelişim yöntemlerine, çalışmalarına ve kitaplarına oldukça fazla ilgi duysa da bazen de aynı kişiler kişisel gelişim konusundan sıkılabiliyor. Şu anda “Evet ben de aynen böyle düşünüyorum” diye bir ses zihninizde uyandıysa yalnız değilsiniz. Kişisel gelişimle ilgilenen birçok insan bu durumla sıklıkla karşılaşabiliyor.

Bu durumun en temel sebebi kişisel gelişimle ilgili toplumda oluşan yanlış inançlardır. Genelde kulaktan dolma bilgilerle başlanılan kişisel gelişim süreci, çeşitli olumsuz deneyimlerin de eklenmesiyle tamamen direnç gösterilen bir alan haline gelebiliyor. Kişisel gelişimle ilgili 5 temel yanılgıyı maddeler halinde yazarak bu konuya biraz açıklık getirmek istiyorum.

1.Denedim olmadı yanılgısı
Kişisel gelişim, kişinin kendine karşı sabırlı, anlayışlı olması gereken bir alandır. Kişinin kendini dönüştürmesi ve eskiyi serbest bırakıp kendini yeniye açabilmesi için bir süreç gereklidir. Eski alışkanlıklardan, eski döngülerden hemen arınmak mümkün olmayabilir. Olumsuzlukları fark ettikçe ve serbest bıraktıkça her şey adım adım yoluna girmeye başlar. Nasıl bir bebeğin anne karnında 9 ay büyümesi gerekli ve önemli bir süreç ise kişisel gelişimde de kendini sürece bırakabilmek dönüşümü çok daha hızlı ve kolay hale getirebilir.

2.Sadece pozitif düşünce ve olumlamalar bütün hayatımı değiştirir.
İşte bu en çok hayal kırıklığı yaratan inançların başında gelir. Eğer bastırılmış duygu ve düşüncelerden arınmazsanız ya da onları serbest bırakmazsanız istediğiniz kadar olumlama yapın sürekli aynı, eski döngülere tekrar girersiniz. O yüzden var olan olumsuzluğu fark edip ilk olarak o enerjileri serbest bırakmak dönüşüm için anahtardır.

3.Kişisel gelişimle hayatımda her şey istediğim gibi olur.
Düştüğümüz en büyük yanılgılardan birisi daha. En önemlisi "her şey istediğim gibi gitmiyorsa ben de bir sorun olmalı" inancı bu durumu tam bir kısır döngüye sokar. Hedeflerinizi belirleyin, serbest bırakma çalışmalarınızı yapın ve kendinizi her olasılığa açın. Olaylar istediğiniz gibi gitmiyorsa kendinizi ya da yaşamı suçlamayı serbest bırakın. Büyük resme bakın, hayatınızın bir yolculuk olduğunu ve çıkışlar gibi inişlerin de olacağını unutmayın. Bastırdığınız olumsuz duygu ve düşüncelerden arındıkça şimdi de var olan her şeyle daha barışık olup bazı istekleriniz olmasa bile hayattan keyif alabilirsiniz.

4.Herkesin bir kaderi var, o yüzden bir şey yapmaya gerek yok.
Bunun aslında tam karşılığı kayıtsızlık ve boş vermişliktir. Kişilerin en çok yaşadığı kısır döngülerden birisidir. İlk önce hayatınız için elinizden geleni yapın, kişisel gelişiminizle ilgilenin, ondan sonra her şeyi akışına bırakmanız daha çok huzur ve mutluluk getirecektir. Öbür türlü kader kurbanı olduğunuz inancıyla yerinizde sayarak kendi kendinizi sınırlandırmış olursunuz. Bu durumda gerektiğinde kendinizi akışa bırakırsınız gerektiğinde elinizden geleni yaparak dönüşüm yolunda aktif bir rol oynayabilirsiniz.

5.Kişisel gelişim para tuzağı
Her sektörde olduğu gibi tüm dünyada maalesef kişisel gelişim işini öncelik olarak para kazanma amacıyla yapanlar da var. Ancak bu işi, ilk amaç olarak insanlara yardım etmek ve insanların yaşamlarına ışık tutmak için yapan çok sayıda değerli uzman da var. Bunu ayırt edebilmenin en kolay yolu yardım ya da danışmanlık almak istediğiniz kişilerle ilgili ne düşündüğünüze değil ne hissettiğinize dikkat etmektir. Doğru insan size rahatlık ve güven duygusu verecektir. Ayrıca çalışmalara katıldıkça bir fikriniz oluşacağı için sürece devam etme ya da etmeme özgürlüğüne sahip olduğunuzu da unutmayın.

Sonuç olarak kişisel gelişim uzun soluklu bir yolculuktur. Ancak bu yolculuğa çıkanlar, değişim ve dönüşüm yaşadıkça yolculuk çok keyifli bir maceraya dönüşmeye başlar. Bu macerada inişli çıkışlı çok çeşitli deneyimler yaşayabilirsiniz ama işte o zaman gerçekten yaşamaya başlarsınız. Viktor Hugo’nun dediği gibi “Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz.”

“Işığın arayanların karanlık yüzü” ve ”Gölge etkisi” kitaplarının yazarı Debbie Ford'un çok önemli sözlerini burada paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum.


"Kişinin ruhunun dönüşümü bir süreçtir. Bu dönüşüm yüzeysel ve hızlı bir çözüm değildir. Beş günlük bir atölye çalışmasından oluşmaz. Bu süreç, serbest bıraktığımız, keşfettiğimiz ve böylece yeni geleceklerin oluştuğu yaşam boyu süren bir dönüşümdür. Ruhumuzla ve kolektif kalbimizle bağlantı kurduğumuz zaman en derin değerlerimiz ve yaşam amacımızla uyumlu hale gelebiliriz. Böylece bizim için her zaman hazır olan gerçeklerin ortaya çıkmasına izin verebiliriz. Hepimizin daha önce duyduğu gibi, çözüm sevgidir. Gerçekten öyledir, ancak sevgi sadece iyi tarafımızı, iyi özelliklerimizi sevmekten ibaret değildir. Gerçek sevgi, karanlık dürtülerimizi, kusurlarımızı, hatalarımızı ve acılarımızı kucaklamaktır. İşte o zaman kişi gerçek çözüm olan sevgi ile tekrar bağlantı kurarak onu yaşamaya başlar...."

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA