GENEL
Giriş Tarihi : 07-12-2022 18:21

Komşu gürültüsü kalp hastalıklarına neden olabilir

Bilim insanları, komşulardan gelen gürültünün, inşaat gürültüsü gibi diğer seslerden daha rahatsız edici olduğunu keşfetti. Araştırmacılar, bunun nedenini, komşu gürültüsünün düzensiz ve aniden olması ile ilişkilendirdi. Ayakları yere vurmak ve bir şeyleri düşürmek ise en rahatsızlık verici sesler olarak açıklandı. Uzmanlar, bu tür seslerin kalp hastalıklarına yol açabileceğini söyledi.

Komşu gürültüsü kalp hastalıklarına neden olabilir

Kanada Ulusal Araştırma Konseyi için Kanadalı, Koreli ve Alman uzmanlar, farklı kentsel gürültü kirliliği türlerinin bina sakinleri üzerindeki etkisini araştırmak için çeşitli deneyler yaptı. 

Kentsel alanlarda son on yıllarda artan nüfus yoğunluğu ve 2020'nin başlarında evden çalışmanın artmasıyla, sorunun gelecekte herhangi bir önlem alınmadığı takdirde daha da kötüleşeceği belirtildi. 

PANDEMİ DÖNEMİNDE ŞİKAYET ARTTI
Amerika Akustik Derneği Toplantısı’nda sunulan çalışma bulgularına göre özellikle pandemi döneminde komşulardan gelen gürültü kirliliği şikayetleri oldukça arttı. 

Örneğin İngiltere'deki belediyelere 450 bin  gürültü şikayeti yapıldı, bu her 70 saniyede bir, bir kişinin komşusunu şikayet etmesi anlamına geliyor. Araştırmacılar bu rakamın 2019'dan 2020'ye kadarki pandemi öncesine göre yüzde 10 daha yüksek olduğunu vurguladı.

Bununla birlikte, Kanada, Kore ve Almanya'daki araştırmacılar çalışmaları için oturma odası benzeri bir ortam oluştu ve düşen nesneler ile  yürüyen insanların sesini kaydetti. 

Çalışma katılımcıları daha sonra hoparlörler, kulaklıklar ve sanal gerçeklik kulaklıkları kullanılarak çeşitli seslere maruz bırakıldı. Bilim insanları katılımcılardan, rahatsızlık seviyelerini sıfırdan 100'e kadar bir ölçekte derecelendirmesini istedi.

Sonuçlarda, katılımcıların darbe seslerini müzik veya konuşma gibi sürekli seslerden daha rahatsız edici buldukları ortaya çıktı.

KALP HASTALIĞI UYARISI
Çalışmanın yazarlarından Markus Mueller-Trapet, "Bu tür istenmeyen seslere uzun süre maruz kalmak potansiyel olarak kalp hastalıklarına ve uyku bozukluğuna yol açabilir" diye konuştu. 

Araştırmacılar, ayrıca çalışma bulgularının mimarları ve bina müteahhitlerini sunulacağını ve bunun daha yaşanabilir kentsel alanların oluşturulmasına yardımcı olacağını söyledi.