GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-01-2023 12:17

Rakamlar açıklandı: Samsun'da hastalar kamu hastanelerini tercih ediyor

Samsun genelindeki kamu, Özel ve Üniversite hastaneleri ile aile sağlık merkezlerinde geçen yıl toplam 19 milyon kişinin hizmet aldığı açıklandı. Açıklanan rakamlara göre, her 10 hastadan 8'i kamu hastanelerini tercih ederken, Samsun'da günlük ortalama muayene sayısının ise 20 bini geçtiği ortaya çıktı.

Rakamlar açıklandı: Samsun'da hastalar kamu hastanelerini tercih ediyor

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, kentte hizmet veren kamu, üniversite ve özel sağlık tesisleriyle birinci basamak sağlık tesislerinin 2022 yılı hizmet verilerine ilişkin rakamları açıkladı.

HASTALAR KAMU HASTANELERİNİ TERCİH EDİYOR
Samsun'da her yıl sağlık tesislerine muayene için başvuran hasta sayısında artış olduğunu dile getiren Müdür Oruç, "Bu çerçevede 2022 yılı muayene verilerine baktığımızda Samsun’da kamu, özel, üniversite hastanelerimiz ve birinci basamak sağlık tesislerimizde toplam 19 milyon hastamızın hizmet aldığını görüyoruz. Sağlık Müdürlüğümüze bağlı kamu hastanelerimizde günlük ortalama muayene sayısı 20 binin üzerinde. İlimizde hastanelerimizde muayene olan hastalarımızın yüzde 77’si kamu hastanelerimizden hizmet alıyor. Yani her 10 hastamızın neredeyse 8’i kamu hastanelerimizden hizmet alıyor. Hastanelerimize sadece ilimizden değil Tokat’tan Çorum’a, Amasya’dan Sivas’a, Ordudan Trabzon’a pek çok çevre ilden de hasta geliyor. Sadece il merkezinde bulunan iki kamu hastanemiz olan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Gazi Devlet Hastanelerimizde yıllık muayene sayısı 3,6 milyon. Neredeyse Samsun nüfusunun 3 katı insanımızı bu iki hastanemiz muayene etmiş.  2022 yılında 130 bin hastamızın yatarak tedavi gördüğü ilimizde, 2 milyon 600 hastamız acil servis, 918 bin hastamız diş muayene, 432 bin hastamızın Tomografi, 216 hastamız MR hizmeti alırken, 112 Acil ambulanslarımız 134 bin vakaya müdahale etti" dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANI SAYISI ARTTI
Samsun'da sağlık çalışanı sayısının arttığına da dikkat çeken Müdür Oruç, "Son 3 yılda 2 bin civarı sağlık çalışanımızın göreve başladığı ilimizde, sadece 2022 yılında 428’i hekim olmak üzere toplam 738 sağlık çalışanı daha aramıza katıldı" ifadelerini kullandı.

ŞEHİR HASTANESİ YAPIMI DEVAM EDİYOR
Samsun'da 900 yataklı Şehir Hastanesi ve 250 yataklı Tekkeköy Devlet Hastanesi'nin yapımının devam ettiğini dile getiren Müdür Oruç, "Tüm ilçelerimizde sağlık yatırımlarının yükseldiği ilimizde sadece son bir ay içinde Canik ilçemizde 15 Ünitli Diş Sağlığı Merkezimizi 2 Ocak tarihinde hizmete açtık, 27 ünitli Çarşamba Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizle, 50 ünitli Bafra Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizi ise önümüzdeki günlerde hizmete açacağız. Havza, Canik, Terme, Ayvacık, Atakum, Bafra, Çarşamba, İlkadım gibi birçok ilçemizde 9 yeni Aile Sağlığı Merkezi ve 28 yeni Aile Hekimliği Birimimizi hizmete açtık. Bu çalışmalarımızla 1. Basamak Sağlık Hizmetlerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz" dedi.