GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-09-2022 16:18   Güncelleme : 27-09-2022 16:32

Samsun Valisi denetimde tosttaki peyniri görünce çok kızdı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, denetim için gittiği okul kantininde tost içindeki ince kesilmiş peyniri görünce şaşırdı. Kadın kantinciye, "Sen kendi çocuğuna bu kadar az mı veriyorsun?" diye çıkışan Vali Dağlı, fiyatı da pahalı buldu.

Samsun Valisi denetimde tosttaki peyniri görünce çok kızdı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, denetim yapmak için gittiği Atakum Anadolu Lisesi kantininde, öğrencilere satılan tostların içindeki kaşar peynirlerinin az ve ince kesilmiş olduğunu görünce önce şaşırdı sonra da tepki gösterdi.

Kadın kantinciye, "Peynir dilimleri çok az, sen kendi çocuğuna bu kadar az mı veriyorsun?" diye çıkıştı. Ardında da tost içindeki peyniri gazetecilere "Az değil mi?" diye gösteren Vali Dağlı,  kadına dönerek, "İnce yapmışsın" dedi. Kadının da "Biz yapmıyoruz, kesilmiş alıyoruz" demesi üzerine Vali Dağlı, "O zaman böyle almayacaksın" uyarısında bulundu.

Öğrencilere 12,5 TL'den satılan tostu pahalı da bulan Vali Dağlı, denetime katılan İl Ticaret Müdürlüğü personelinin, "Geçen sene 6-7 TL olan tostlar bu sene 10-12,5 TL'ye çıktı" demesi üzerine, "10 civarı iyi ama 12,5 fazla" diye karşılık verdi.

KANTİNCİLERİ UYARDI
Denetim sonrasında açıklamada bulunan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, oluşturulan 10 ekip ile okul kantinlerine habersiz denetim yapılacağını belirterek, "Kendi çocuğumuza yedirmediğimiz, gerek gramaj olarak gerek hijyen olarak hiçbir şeyi okullarımızdaki çocuklarımıza yedirtmeyeceğiz. "Bunu kantincilerimize dikte edeceğiz. Bunu özellikle belirtmek istiyorum" dedi. Vali Dağlı, kantinlerdeki gıda fiyatları konusunda velilere ve çocuklara büyük iş düştüğünü de dile getirerek, "Ticaret Müdürlüğümüzün ALO 175 hattı var. Buraya fahiş gördükleri okul kantinlerindeki fiyatlarla ilgili anında bildirimde bulunabilirler" dedi.