GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-11-2022 14:22

Samsun Valisi Zülkif Dağlı: Ölümlü ve yaralamalı kazalar azaldı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Trafik Birim Amirleri Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, "Yapılan sıkı denetimler ve düzenlenen kampanyanlar ile bu yıl geçen yıla göre ilimizde ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında azalma meydana geldi" dedi.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı: Ölümlü ve yaralamalı kazalar azaldı

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü'nde, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde Trafik Birim Amirleri Samsun Bölge Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. 

Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, 18 ilden trafikten sorumlu il emniyet müdür yardımcıları, trafik denetleme ve bölge trafik denetleme şube müdürlerinin de katıldığı toplantıda eylem planı çerçevesinde yürütülecek faaliyetlerin ve hedeflere ulaşmadaki etkinliğin detaylı olarak değerlendirilmesi, trafikle ilgili sorunların incelenerek uygulayıcı personelin çözüme yönelik görüş ve öneriler görüşüldü.

ÖLÜMLÜ KAZALAR AZALDI
Toplantıda konuşan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, uygulanan eylem planları ve devletin trafik ile ilgili yaptığı çalışmalarla ülke genelinde ve kent özelinde de trafik kazalarında önemli azalışlar meydana geldiğini söyledi. Dağlı, "Bu konuda özellikle emniyet kemeri kullanımı ve kırmızı ışık ihlali yapılmaması önem arz ediyor. Yine seyir halindeyken cep telefonu kullanımı ve aşırı hız üzülerek söylüyorum ki en önemli kaza sebeplerinden. Bununla birlikte, yapılan sıkı denetimler ve düzenlenen kampanyanlar ile bu yıl geçen yıla göre ilimizde ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında azalma meydana geldi. İlimizin birçok noktasında bu konulara yönelik olarakkesintisiz bir şekilde çok ciddi denetimler gerçekleştiriyoruz.” dedi.

FARKINDALIK VE GÜVENLİK EĞİTİMLERİ ÖNEMLİ

Denetim faaliyetleri kadar, trafik eğitim bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerine de büyük bir önem verdiklerini dile getiren Vali Dağlı, “Bu kapsamda trafik birimlerimizce okullarımızda, kamu kurum ve kuruluşlarında, sivil toplum kuruluşlarında, trafik çocuk eğitim parkında, ‘trafik farkındalığı’ ve ‘güvenlik’ eğitimleri veriyoruz. İçişleri Bakanlığımız tarafından yaya önceliğine dikkat çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak için düzenlenen çalışmalarla bu konuda önemli bir farkındalık oluşturulduğunu da memnuniyetle müşahede ediyoruz” diye konuştu.

ULAŞIM MASTER PLANINI ANLATTI
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise konuşmasında Ulaşım Master Planı, Elektrikli Otobüsler ve Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’ne değindi. Samsun'daki Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Demir, “Şimdi düşünün tam 110 kavşak, 79’u adaptif. Yani birbirini gören ve birbiriyle diyalog halinde olan kavşak. Bu proje öyle kolay hayata geçmedi. Birçok kurumun bu projeyi onaylaması için çok güzel bir Ulaşım Master Planı hazırladık. Bu Ulaşım Master Planında ulaşıma dair her şey var. Otopark problemleri, fiziki yeterlilikler ve yetersizlikler, toplu ulaşım, mahalleler arası hareketlilik. Bu planı yapabilmek için Samsun’da 11 ay sayım yaptık. Şimdi elimizde tüm bilgiler var. Hangi yoldan ne zaman kaç araç geçiyor. Bunları kaçı ticari kaçı özel araç. Hepsini biliyoruz. Çok güzel bir plan hazırladık. Bu kapsamda Akıllı Ulaşım Trafik Güvenliği sistemlerini 6 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirdik” dedi.

KAVŞAKLAR BİRBİRİNİ GÖRÜYOR
Akıllı Şehir Trafik Güvenliği sisteminin Alo 153 Kent Yönetim Merkezi’nden yönetildiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Hangi araç ne kadar yakıt yakıyor, hangi yoldan kaç araç geçiyor. Bütün kayıtlar sistemde mevcut. Trafik ışıklarımızda sıkıntı olursa hemen sinyal veriyor ve bizlere anında müdahale etme imkanı sunuyor. Yapay zekanın oradaki ışık sürelerinde ne kadar rol oynadığı da gözüküyor. Bu sayılar yüzde 100 tam sayımdır. Biz o sistemi devreye aldıktan sonra 11 ayda yaptığımız sayımı, hiçbir insan gücü kullanmadan sistemle beraber otomatikman yapıyoruz. Kavşaklar birbirini görüyor. Hatta orada da bir hesap yapıyor, 'Yaklaşık bana ne kadar sürede gelir' diye. Yapay zekanın devreye girmesi ve yazılımın gücüyle çok ciddi anlamda trafik akışını hızlandırdığını ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

TÜM TOPLU ULAŞIM ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERE DÖNECEK 
Elektrikli Otobüslerin hizmete girdiğini de hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “ASELSAN ile bunu ilk olarak Samsun’da hayata geçirdik. Lityum pilli olması sebebiyle Türkiye’de ilk. 20 tane aldık. İlave 20 için görüşmelerimiz devam ediyor. Onun akabinde ilk fırsatta mali yapımızı planladıktan sonra tüm toplu taşımayı elektrikli otobüslere dönüştüreceğiz. İşletme maliyeti çok düşük. Kendi maliyetini 4 yılda amorti ediyor. Verimliliği müthiş. En önemli özelliği karbon salınımı sıfır. Tüm filomuzu elektrikli otobüslere döndürürsek, bunu ilçe minibüslerine yaygınlaştırırsak, scooter ve bisiklet kullanımını artırırsak nasıl bir hava dönüşümü olacağını düşünün. Ulaşım Master Planımız çerçevesinde de Samsun’un tamamını bisikletle seyahat edilebilir hale getireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.