GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-05-2023 11:28

Samsun'da 121 yıllık tarihi binada restorasyon başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Aile ve Yaşam Merkezi’ projesi kapsamında eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin 121 yıllık binasının restorasyon çalışmaları başladı.

Samsun'da 121 yıllık tarihi binada restorasyon başladı

Samsun'un İlkadım ilçesindeki 121 yıllık eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi binası ve bulunduğu alanda Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak Aile ve Yaşam Merkezi ile bölge yeni bir dönüşüm yaşayacak. 2007 yılında meydana gelen yangın sonrasında atıl vaziyette duran bina için Sağlık Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı. 

İhale süreçleri tamamlanan projede tarihi binanın restorasyon çalışmalarına başlandı. Toplam 11 bin 537 metrekare kapalı alanı bulunacak yerleşkeye ayrıca kadın merkezleri, çocuk ve gençlik merkezleri, spor kompleksi, toplantı ve sergi salonları, müzik ve sanat atölyeleri, bilim sınıfları, bilgisayar ve eğitim derslikleri, kütüphane, misafirhane ve gezinti alanları yapılacak. Proje yeşile ve tarihe uyumlu konseptiyle de dikkati çekecek.

‘121 YILLIK BİNA RESTORE EDİLECEK’

Proje ile ilgili bilgi veren Fen İşleri Dairesi Başkanı Nurettin Özbey, “Samsun'un en değerli tarihi yerlerinden birisi burası. Atıl durumda olan bu alanda çok önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. İki etaplı bir proje hazırladık. Proje kapsamında ilk etapta 121 yıllık tarihi binayı restore ederek hem geçmişimize sahip çıkıyoruz hem de hastanenin çevresinde yapacağımız peyzaj düzenlemeleri ile bölgeyi yeniden ihya ediyoruz. Restorasyon çalışmaları başladı. Yapı Osmanlı dönemi neoklasik bir mimariye sahip. Tamamen kendi mimarisine özgü bir şekilde restorasyonunu yapıyoruz. Burayı Samsun'da kadınlarının, çocuklarının, gençlerinin yararlanacağı yaşam alanı olacak şekilde bir Aile Yaşam Merkezi haline getiriyoruz” diye konuştu.