GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-01-2023 17:26

Samsun'da gıda işletmelerine 2.2 milyon TL ceza kesildi

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından geçen yıl gıda işletmelerine yaptığı denetimde olumsuzluk tespit edilmesi sonucu 2 milyon 236 bin 334 TL idari para cezası kesildi.

Samsun'da gıda işletmelerine 2.2 milyon TL ceza kesildi

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, gıda işletmelerine yönelik, gerek rutin olarak, gerekse ihbar ve şikâyet üzerine denetim ve kontrollerin titizlikle sürdürüldüğünü açıkladı. Gıda sektörünün insanların hayatlarını etkileyen en temel faktörlerinden biri olduğunu belirten Sağlam, 2022 yılında Samsun genelinde bulunan 11 bin 862  gıda işletmesinde 19 bin 955 denetim yapıldığını ve 170 adet idari para cezası kararı karşılığında toplam 2 milyon 236 bin 334 TL idari para cezası uygulandığını belirtti. 

Yapılan denetimlerde, 1192 numune alındığını, analizi yapılan gıda numunelerinden 1143 adet numunenin gıda mevzuatına uygun bulunduğunu, 49 adet numunenin analiz sonucu ise gıda mevzuatına aykırı bulunarak idari para cezası uygulandığını dile getiren Sağlam, "Vatandaşlarımız tarafından 2022 yılı içerisinde Alo 174 Gıda hattına yapılan ihbarlar neticesinde 720 bildirim alınmış olup, yapılan denetimlerde olumsuzluk tespit edilmesi sonucunda 71 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır. İlimiz genelinde bulunan 704 adet yem işletmesinde toplam 781 adet denetim gerçekleştirilmiştir.  Başta buğday unu, fındık ve fındık ürünleri olmak üzere 368.123.792 kg gıda ve yem maddeleri ihracatı gerçekleştirilmiş olup yine şubemiz tarafından gerçekleştirilen gıda ve yem ithalat miktarımız 1.701.490.392 kg’dır.Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu görevleri kapsamında Samsun ilinde 4071 işyerine ‘Tütün ve Tütün Mamulleri, Alkol Alkollü İçkiler Satış Ruhsatı belgesi’ verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren tüm kantin, yemekhane, kafeterya, çay ocağı vb. gıda işletmesi çalışanlarından 510 kişiye yönelik ‘Gıda İşletmelerinin Özel Hijyen Şartları, Gıda güvenliği ve İnsan Sağlığının korunması’ konulu eğitim düzenlenmiştir. Yine gıda güvenilirliği, gıdaya bulaşabilen tehlikeler, gıdanın korunması ve gıda israfının önlenmesi konularında 506 öğrenciye eğitim verilmiştir.Fırıncılar federasyonu ile gerçekleştirilen protokol kapsamında ekmek ve ekmek fırını çalışanlarına yönelik hijyen eğitimi gerçekleştirilmiştir. 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında gıda israfını engellemek ve bilinçlendirmek amacıyla Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi yemekhanesinde 7.sınıf öğrencilerin katılımıyla “Bayat Ekmek Pizza Yarışması“ düzenlenmiştir. Bu bağlamda konu ile ilgili denetim, eğitim ve birçok çalışmalarımızı 2023 yılında da hız kesmeden ve titizlikle sürdürmeye devam edeceğiz“ dedi.