KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 01-04-2022 11:07   Güncelleme : 01-04-2022 11:07

Edebiyatımızda Yeni Bir Çağ Başlatan Eser: Tutunamayanlar

Edebiyatımızda Yeni Bir Çağ Başlatan Eser: Tutunamayanlar

Oğuz Atay’ın ses getiren ve hemen herkesin okuması gereken önemli eseri Tutunamayanlar, İletişim Yayıncılık imzasıyla basılmıştır. Kitap ilk baskısını 1972 yılında vermiştir ve kaleme alındığı yıllarda büyük tepki uyandırmıştır. Bugünün edebiyatçılarına göre “bilinç akışı” tekniğiyle edebiyatta neredeyse yeni bir çağ başlatan esere günümüzde de ilgi yoğundur. 

Ünlü kitap eleştirmenlerinin ortak noktada birleştikleri bir konu olarak eserin edebiyatımızın en iyi romanı olduğu vurgulanır. Dilinin ve anlatımının ağır düşünsel öğeler barındırması sebebiyle defalarca okunsa dahi okurda haz bırakan bir kitaptır. İç içe geçen düşünsel öğeler düğümleriyle kişilerin düşünme üzerine ve düşünme stilleri üzerine de düşünce geliştirmelerini sağlayacaktır.

Ödüllü bir roman olan Tutunamayanlar Kitapgönder sitesi üzerinden kolayca ve uygun fiyatlarla sipariş edilebilir. Kitabın ilk basımının 1000TL gibi uç bir fiyatla satılması da eserin ne denli özel ve önemli olduğunu gözler önüne serer. Her baskısı çok kısa zamanda tükenen eser, TRT Kitap ödülüne layık görülmüştür.

Tutunamayanlar Kitabı Konusu

Büyük yazar Oğuz Atay ile özdeşleşen bu kitap, yazarın kendi hayatından yoğun etkiler taşıması sebebiyle bazı eleştirmenlere göre otobiyografik roman olarak değerlendirilir. Dil ve üslup bakımından oldukça ağır olan eser, birkaç dile çevrilebilmiştir. Hollanda diline kitabın çevrilmesi sonrasında, bu zor işi başarması sebebiyle çevirmen, ödül kazanmıştır.

Kitap, modern hayata tutunamayan Selim Işık adlı kişinin canına kıyması üzerine, arkadaşı Turgut Özben’in durumun iç gerçeğini araştırması çabalarını anlatır. Eserde karakterin karşılaştığı pek çok kişi vardır ve bunların hemen hepsi, Selim Işık’ın neden kendini öldürmüş olabileceği hakkında karaktere ipuçları verirler. Öyle ki, Tutunamayanlar arasında olan Selim bey ile ilgili bazı karakterler, birbirinden zıt savlar da ortaya atmıştır. Roman sadece ülkemizde değil, dünya genelinde çok ses getiren romanlar arasında değerlendirilir.

Tutunamayanlar Kitap Özeti

Klasik romanlarda olay üzerinden gidilir ve olaylara netlik kazandırılırdı. Ancak Tutunamayanlar bu yönüyle çok farklıdır. Eserde izlenimler, görüşler, çağrışımlar, fikir farklılıkları gibi düşünsel öğeler ön plandadır ve eserin dili klasik romanlara göre daha ağırdır. Bilinç akışı tekniği işlenen bu romanın özeti şöyledir:

Selim, düşünen ve yaşadıklarını kurallara bağlı kalmadan, tek düze yaşamdan uzak bir şekilde sorgulayan insan tipidir. Selim hayatındaki arkadaşlarının her birine farklı görüntüsünü yansıtmıştır. Turgut Özben, ilgisiz ve yalnız bıraktığı arkadaşının intiharını basında çıkan bir haberle öğrenir. Bunun üzerine durumu, dostunun neden kendine kıymış olabileceğini araştırmaya kalkışır. Kitap içindeki tüm karakterler, Selim’in neden öldüğüne dair okura ve Turgut Özben’e bazı fikirler verecektir.

Edindiği fikirler üzerine kendini sorgulamaya çalışan ana karakter, bir süre sonra kendisinin de aslında tutunamayan; geleneklerin, adetlerin, törelerin ve toplumun yönetiminde olan bir kişiliğinin olduğunu fark eder. Kitabın sonunda Turgut Özben de kendini bulmak ve kendini gerçekleştirmek için kayıplara karışacaktır.

Tutunamayanlar Kitabı Karakterleri

Eserin aslında 2 ana kahramanı vardır. Sır gibi bir şekilde canına kıyan Selim Işık ve bu sırrın peşinde arkadaşının gerçeklerini, ölümünün altında yatan nedenleri öğrenmeye çalışan Turgut Özben. Tutunamayanlar, Selim’in başından geçenleri ve arasına kısılıp kaldığı düşünceleri verir. Ancak bu düşünce verilmesi, Turgut Özben’in üzerinden aktarılır. Kitabın diğer karakterlerinden başlıca olanları şunlardır:

  • Süleyman Kargı

  • Metin Kutbay

  • Günseli Ediz

  • Nermin Özben

Bu karakterlerin bazıları klasik toplum zevklerini ve toplum kurallarını, diğer kısmı da öz düşüncesiyle bunların bazılarını kabul edip bazılarına kendini uydurmak zorunluluğundan kurtarmış aydın kişileri temsil ederler.

Tutunamayanlar Kitabı Oku

Bazı eleştirmenlere göre otobiyografik bazılarına göre de öz psikoloji romanı olan bu kitabı, Kitapgönder sitesinde bulabilirsiniz. Site, özellikle çok satan romanlar için aralıklı olarak indirim bildirileri yapar ve bu sayede Tutunamayanlar Oğuz Atay kitabını da oldukça uygun fiyatlarla alabilirsiniz. Kargo gönderim süresi oldukça kısa olan siteden, yazarın diğer kitaplarını ve yine çok satan başka yazarların eserlerini de bulmanız mümkündür. 

Alımı gerçekleştirmeden önce, kitabın içeriği ve diğer okurlar tarafından kitap hakkında yapılan yorumları ve eleştirileri mutlaka gözden geçirmelisiniz. Unutmayın, bir kitabın okurunu doyurup doyurmayacağı bazen yorumlardan da anlaşılabilir. Elbette Tutunamayanlar gibi başucu kitabı olması gereken bir kitabın içeriği hakkında ek bilgilendirmeye ihtiyaç duyulmaz; ancak roman alırken yapılan değerlendirmelere göz atılması okurun heyecan ve kitaba ilgi seviyesinin artış sebebidir.

AdminAdmin