GENEL
Giriş Tarihi : 19-06-2022 08:53

Wefood Glutensiz Yulaf Ezmesi

Wefood Glutensiz Yulaf Ezmesi

 

Wefood Glutensiz yulaf ezmesi, normal yulaflara harika bir alternatiftir. Geleneksel yulafla aynı şekilde kullanılabilir ve benzer bir dokuya sahiptir. Glutensiz yulaf, buğday alerjisi veya hassasiyeti olan kişilerde çölyak hastalığına ve diğer sindirim sorunlarına neden olan bir protein olan glutenin çoğunu veya tamamını ortadan kaldıracak şekilde işlenmiş tam tahıllardan yapılmaktadır.

Glutensiz yulaf ezmesini ocakta veya mikrodalgada pişirebilirsiniz. Dilerseniz pişirmeden önce meyve ve tatlandırıcı gibi malzemeleri de ekleyebilirsiniz. Glutensiz yulaf ezmesi, daha yüksek yağ içeriği nedeniyle geleneksel yulaflara göre porsiyon başına yaklaşık iki kat daha fazla kaloriye sahiptir.

Wefood Yulaf Unu

Wefood yulaf unu, bütün veya kısmen kabuğu çıkarılmış yulaflardan öğütülür. Bu nedenle normal yulaflarla aynı besinleri, tam yulaftan daha az kalori ve daha az lif içermektedir. Yulaf unu, unlu mamullerde ve diğer gıdalarda diğer tatlar ve dokularla iyi çalışan hafif bir tada sahip olduğu için fırıncılık ve yemek pişirmede kullanılmaktadır.

Glutensiz yulaf, kabuğu çıkarılmış tanelerin un veya yemek haline getirilmesiyle yapılır. Elde edilen un daha sonra çeşitli unlu mamuller yapmak için diğer glütensiz unlarla karıştırılır. Yulaf unu, fırıncılıkta buğday ununa harika bir alternatiftir. Bu tür ürünlerin kendine has bir tadı ve dokusu vardır. Yulaf ununu kurabiyelerde, keklerde, kreplerde ve waffle'larda malzeme olarak kullanabilirsiniz. Bazı tariflerde (krep gibi) yumurta yerine de kullanabilirsiniz.

Yulaf Unu ve Yulaf Ezmesi

Yulaf kepeği olarak da adlandırılan yulaf unu, bütün yulafın öğütülerek toz haline getirilmesiyle elde edilmektedir. Diğer tahıllardan daha fazla lif içermektedir. Ayrıca yulaf unu; kek ve ekmek gibi unlu mamullerde işe yarayan cevizli bir tada sahiptir. 

Wefood yulaf unu glütensizdir. Bu nedenle buğday unu veya diğer glüten içeren unları gerektiren pişirme tariflerinde kullanılabilir. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır ve zaman içinde düzenli olarak tüketildiğinde bazı insanlarda kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.
Wefood Glutensiz yulaf ezmesi, son derece titiz bir üretim aşamasından geçer. Yulaf ezmesi yemek isteyen ancak glüteni tolere edemeyen insanlar için harika bir seçimdir. İşlenmiş yulafın iki ana türü vardır.  Bunlar, bütün yulaf kabuğu çıkarılmış tane ve çelik kesilmiş yulaf olarak tanımlanmaktadır. 
Bütün yulaf kabuğu çıkarılmış tane, normal eski bütün yulaflara çok benzemektedir. Ancak biraz daha büyüktür. Çelik kesilmiş yulaflar, pişirilmeden önce kabuğu çıkarılmış tanelerin parçalara ayrılmasıyla yapılmaktadır. Bu da onlara pirinç veya kuskus benzeri düzensiz bir doku vermektedir.
 

AdminAdmin