Emekli ve memur zammı netleşiyor

TÜİK'in kasım ayı enflasyon oranını açıklamasıyla birlikte memur ve emeklilerin alacağı zam oranlarıyla ilgili 5 aylık rakamlar da belli oldu. Kesin zam oranı aralık verileriyle netleşecek.

EKONOMİ - 05-12-2022 12:02

Emekli ve memur zammı netleşiyor

Milyonlarca emekli ve memur yeni yılda geçerli olacak zamları merak ediyor. Yıl sonu yaklaşırken zam oranlarına ilişkin rakamlar netleşmeye başladı.

Memurlar, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon rakamı zam oranında kritik önem taşıyor. Memurlar ve memur emeklileri bu rakama göre enflasyon farkı almaya hak kazanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 aylık enflasyon oranı kadar yeni yılda zam alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon kasım ayında  2,88 artarken, yıllık bazda artış yüzde 84,39 oldu. 

Temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 14,04 oldu.

MEMURLAR NE KADAR ZAM ALACAK?
Böylece temmuzda yüzde 7 zam alan memur, sözleşmeli personel ve memur emeklisi için 7 puanın üstünde "enflasyon farkı" oluştu.

Toplu sözleşme gereği memurlar ocakta yüzde 8 zam alacak. Buna yüzde 7,04'lük enflasyon farkı eklendiğinde bu rakam yüzde 15,04'e ulaştı.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ
Geriye dönük altı aylık TÜFE artışı kadar zam alan işçi ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da kasım sonu itibariyle yüzde 14, 04 oldu.

Ancak kesin rakamlar 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek.

Bu rakamların üzerinde bir refah payı düzeltmesi olup olmayacağı ise belirsiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yılbaşında refah kayıplarını telafi edecek adımlar atacaklarını açıklamıştı.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı

Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı

03-02-2023 - EKONOMİ

Açlık sınırı asgari ücreti geçti

Açlık sınırı asgari ücreti geçti

30-01-2023 - EKONOMİ